Site Hızı Neden Önemlidir ve Nasıl Yükseltilir?

Site Hızı Nedir?

Site hızı, sayfalarınızdaki içeriğin ne kadar hızlı yüklendiğini gösteren bir süreçtir. Sayfa hızı ile site hızı birbirinden farklı olduğunu bilmek çok önemlidir ve bunlar karıştırılmamalıdır. Sayfa hızı ise girmek istediğiniz yazının linkine tıkladığınız andan itibaren sayfanın tam yüklenmesine kadar geçen süre denebilir

Sayfa Hızımı Öğrenebilir miyim?

Elbette. Sayfa hızınızı “Google PageSpeed Insights“sayesinde öğrenebilirsiniz. PageSpeed Insights sitesine kendi sitenizin URL’nizi yazarak, site hızını taratıp yavaşlatan sorunları madde madde en ince detayına kadar öğrenebilirsiniz. PageSpeed Insights, Chrome Kullanıcı Deneyim Raporu yani CrUx verilerini içerip iki önemli hız ölçütü olan First Contentful Painy (FCP) ve DOMContentLoaded (DCL) hakkındaki raporları görebilirsiniz.

Google, arama sonuçlarının en önemli faktörlerinden olan site hızının önemini belirtmektedir.

Bu konuda yapılan araştırmalar Google’ın sayfa hızını dikkate alırken ilk baytın yüklenme süresini bile ölçtüğü gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak, yavaş sitelerin sayfaları bu rapora göre hızlandırılmadığında arama motorlarının asgari hızına yetişemeyip sitenizin Google aramalarında gerilerde kalacağı ve olumsuz etkileneceği gözlemlenmiştir.

Sayfa hızı Google’ın yanı sıra kullanıcılar için de önemli bir rol oynar. Açılma süresi uzun olan yazıların tercih edilme oranı çok düşük olduğundan dolayı okuyucularınızın sayfanıza girmemesine sebep olacaktır. Tabii ki sayfanızın hızını arttırmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunların çoğunda size yarımcı olacak SEO ayarları açısından en önemli unsurlarından biri olan site hızınızın optimizasyonunu yaparken önem vermeniz gereken unsunlar;

Gereksizleri Kaldırın!

Gereksiz yazıları kimse sevmez! Sitenizin kodunuzu optimize ederek yani gereksiz karakterler (spam), boşluklar ve noktalama işaretleri gidermek sayfa hızınızı önemli bir şekilde etkileyip arama motorlarına üst sıralara çıkmanızı etkiler. Sitenizdeki kullanılmayan biçimlendirmeleri, kodları ve yorumları koddan kaldırarak site hızına olumlu yönde etki edebilirsiniz.

Dosyalarınızı Sıkıştırın

Sitenizdeki 150 bayttan büyük olan HTML, CSS ve JavaScript dosyalarını Gzip programı ile boyutlarını küçültebilirsiniz. Resimlerinizin boyutlarını Photoshop ve benzeri uygulamalar ile boyutlandırabilirsiniz.

Yönlendirmeler

SEO ayarlarınız için gerekli olan site yönlendirmeleri çok fazla bulunmamalıdır. Çünkü başka bir sayfaya geçerken yüklenme süreleri artacağından dolayı site hızı azalmaktadır bu da bizler için olumsuz etki yaratmaktadır. Yapılan yönlendirmeler yeni sekme üzerinden yapılmalıdır. Bu sayede kullanıcının sizin sitenizden çıkma durumu ortadan kaldırmış ve sitenizde daha çok kalmasını sağlayacaksınız.

Google’dan JavaScript Tavsiyesi

Tarayıcılar herhangi bir sayfayı açarken önce HTML’lerini ayrıştırarak bir DOM ağacı oluşturur. Tarayıcılar bu işlem gerçekleşirken herhangi bir komut dosyasıyla karşılaşırsa devam edebilmek için dosyayı durdurup ve çalıştırması gerektiğinden dolayı sitenizi azda olsa yavaş açılmasına sebep olacaktır. Biz bu işlemi fark edemesek de  Google fark ediyor.

Sunucu Yanıt Süresi

Sunucu yanıt süreleri sitenizdeki trafikten, kaynaklardan sunucunuzun kullandığı yazılımlardan etkilenmektedir. Hangisi sizin sitenizi etkilediğini tespit ederek kötü performansta çalışan değerli düzeltebilirsiniz.

Kullandığınız Sunucunun Kalitesi

Siteniz kendi sunucunuzda değil ise iş başka firmalara düşüyor. Fakat her firma istediğiniz gibi hizmet sağlayamayabilir. Bu tür işlemlerinizde paradan kısmak yerine kaliteli bir firma ile işe başlamanız tavsiye edilir.

Bu maddeleri uygularsanız siteniz adeta bir uzay gemisi kadar hızlı olup arama motorlarında üstlere rahat bir şekilde çıkabilirsiniz. Bu konularda sizlere yardımcı olacak eklentiler, modüller ve ek uygulamalar bulunmakta. Fakat bu eklentileri kullanırken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz çünkü bu tür uygulamalara hep güncellemeler geldiğinden dolayı bir yer geliştirilirken bazı yerlerde sistemsel hatalar ile karşılaşarak sitenizi bozabilirsiniz.

Türkiye’de en güvenilir 360° Dijital Reklam Ajansı olan En Şirket sizler için bir çok hizmeti eksiksiz sorunsuz ve profesyonelce sitenize entegre ederek sizlerin çok daha iyi konumlara getirecektir.

En Şirket’in sizlere sunduğu diğer hizmetleri görmek için buraya, diğer bir bloğumuz olan “SEO Nedir?” adlı yazımızı görmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Blog yazılarımızın tamamına burdan ulaşabilirsiniz.

Sizde Dijital Reklamcılıkla ilgileniyorsanız eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgiye En Şirket Academy sayfasından ulaşabilirsiniz.

360° AJANS HİZMETLERİ
En
Şirket
Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle tanışmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA BİZ