G Suite Nedir ? Neden Kullanılmalıdır ?

G Suite, Google’ın geliştirmiş olduğu, bulut alt tabanlı bir işletim sistemidir. İşletmenizin ihtiyaç duyabileceği her uygulamayı tek bir çatı altına toplar. Tüm personelinizin kullanacağı sanal bir iş çalışma ortamı hazırlar ve bu hizmetlerin hepsi için sadece ayda bir ödeme yapmanız gerekiyor. Ofis programlarının yanı sıra kullanabileceğiniz birçok eklenti ile geliyor.

G-Mail

G Suite, temelde, çalışanlarınızın e-posta adreslerini sizin işletme alan adınızla (@isletmeniz.com) içeren kendi Gmail hesaplarına sahip olmalarına olanak tanır. Bir veya iki kullanıcısı olan çok küçük bir işletme, ücretsiz Gmail hesapları ve bazı takma ad + yönlendirme kurallarından kurtulabilir. Ancak iki veya üç çalışanı işe almaya başladığınızda, ayrı olarak yönetilebilen hesaplara ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz.

Ortak Ortam Kullanımı

Kurumsal G-mail, Sheets, Docs, Presentations, Drive ve Calender (Takvim) gibi uygulamaların hepsini çalışma ekibinizle ortak kullanabilirsiniz. Bunun en büyük avantajı, bir dokuman üzerinde birden çok kişiye çalışma olanağı sağlar.

G Suite kullandığınızda, Drive için standart pakette 30 GB yerininiz oluyor ama tabii ki ek yer alabilme hakkınız veya paketinizi yükseltip sınırsıza geçme hakkınız da var.

Google Calender (Google Takvim), programınızı organize etmek için en büyük yardımcınız. Müşterilerle görüşmeler planlamanıza, toplantılarınızı hatırlamanıza veya bir işinizi yetiştirmeniz gereken tarihi not edip ona göre programınızı ayarlamanıza yardımcı olur.

Google Takvim’i G Suite’te kullanmanın en güzel yanlarından biri, şirketinizdeki herkesin (hatta bir kullanıcı alt kümesinin) erişebileceği birden çok takvim oluşturma yeteneğidir. Örneğin, takım tatilleri ve normal toplantılar gibi etkinlikler için bir grup takvimi isteyebilirsiniz. Tüm çalışanlarınızın aynı kuruluşa bağlı olması, bu gibi görevleri ücretsiz sürüme kıyasla daha da kolaylaştırır.

Google Docs and Google Sheets

Google Dokümanlar ve Google E-Tablolar hemen hemen her gün kullandığımız araçlardır. Bunlar, doğrudan tarayıcınızda metin belgeleri ve elektronik tablolar oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak tanır. Belgelerinizi Microsoft Word, Excel ve PDF dosyaları (.docx, .doc, .pdf, .rtf, .txt, xlsx, .csv, .html, .ods) dahil olmak üzere anında düzenlenebilir hale getirmek için içe aktarın.

Google Belgeler ve E-Tabloların en iyi özelliklerinden biri, gerçek zamanlı yorum yapma ve sınırsız sürümlerdir. Önceki sürümler süresiz olarak saklanır ve depolama alanınızda hesaba katılmaz. Bu, bir belgede yapılan değişiklikleri izlemeyi veya bir hatayı geri almayı çok kolaylaştırır. Belgeleri iş arkadaşlarınızla veya diğer kişilerle paylaşmak da inanılmaz derecede kolaydır.

G Suite Yönetici Konsolu

G Suite için Yönetici konsolu, işletme sahiplerinin her şeyi tek bir yerden kolayca yönetmesine olanak tanır. Kısa süre önce elden geçirildi ve daha önce Google Apps ile olduğundan çok daha iyi.
Yeni kullanıcılar ve gruplar eklemek, cihazları yönetmek, güvenlik ayarlarını yapılandırmak (2 faktörlü kimlik doğrulama gibi), işletmeniz için Gmail için kullanılabilecek yeni özel alanla eklemek kadar her şeyi yapın.

Güvenlik

Cihaz kaybı veya çalışan değişikliği gibi durumlarda verilerinizin güvenliliğini sağlamak istediğinizde birçok çözüm yolu 2 adımlı doğrulama ve tek oturum açma gibi güvenlik seçenekleriyle işletmenizin verilerini korur Güvenlik ayarlarını, merkezi bir yönetim konsolundan kolayca yapılandırabilir ve yardım almak için telefon veya e-postayla Google destek ekibine 7/24 ulaşabilirsiniz.

Çevrimdışı Kullanım

İnternet bağlantısına sahip olmadığınızda da G Suite uygulamalarının tümünü kullanmaya devam edebilirsiniz. Yaptığınız değişiklikler, cihazınız internete bağlanır bağlanmaz orjinal dokümanınız ile senkronize olacaktır. Bunun için sizin hiç bir işlem yapmanız gerekmez.

Ek özellikler

– Google Hangouts Sohbeti: Bire bir sohbet ve grup sohbeti içeren özel bir grup çalışma alanıdır. Tüm G Suite planlarına ücretsiz olarak dahildir.

– Google Hangouts Meet: Meet, G Suite ile tamamen entegredir, böylece doğrudan bir Takvim etkinliğinden veya e-posta davetinden toplantılara katılabilirsiniz.

– Google Formları: Çoğunuz muhtemelen daha önce bir Google Formu doldurmuşsunuzdur. Bilgi toplamanın inanılmaz derecede hızlı ve kolay bir yol.

– Google Slaytlar: Microsoft Powerpoint’e iyi bir alternatif mi arıyorsunuz? Google Slaytlar tam da aradığınız bir uygulama. Diğer ürünlerinde olduğu gibi, gerçek zamanlı iş birliği ve yorum yapmanın yanı sıra sınırsız sürüm geçmişinden yararlanabilirsiniz.

Kısacası, işletmenizi geliştirip büyütmek için Google işinize yarayacak bir çok uygulama ve eklentiyi G Suite’da toplanmıştır. Hem hızlı hem de pratik kullanımıyla profesyonelleşmenizi sağlayacaktır.

En Şirket’in sizlere sunduğu diğer hizmetleri görmek için buraya. Diğer bir bloğumuz olan “Facebook Business Kullanmanın Önemi” adlı yazımızı görmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Blog yazılarımızın tamamına burdan ulaşabilirsiniz.

Sizde Dijital Reklamcılıkla ilgileniyorsanız eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgiye En Şirket Academy sayfasından ulaşabilirsiniz.

360° AJANS HİZMETLERİ
En
Şirket
Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve bizimle tanışmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA BİZ